facebook logo instagram logo
powrót

Ekologiczna premiera

Przyszłość w rękach dzieci

Oto sześć różnych historii, których bohaterami są zwierzęta, przyroda i dzieci. Książka porusza główne problemy, którymi zagrożona jest nasza planeta, a pełne nadziei i odwagi opowieści przekazują najmłodszym, jak istotna jest troska o naturę i środowisko.

Codzienny napływ negatywnych informacji dotyczących środowiska i klimatu napawa głębokim pesymizmem. Nadmierne użycie plastiku, zanieczyszczenia powietrza i wody, wylesianie – to tylko niektóre z poważnych problemów, z których jako ludzkość codziennie jesteśmy rozliczani. Fala raportów, liczb i danych, które docierają nie tylko do dorosłych, lecz także do dzieci, jest przytłaczająca. Najmłodsi są coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych, więc warto, żeby wiedzieli, jak poprzez codzienne działania mogą wpływać na przyszłość swoją i planety.

Aby nieco im w tym pomóc, para hiszpańskich autorów – Anna Casals i Paolo Ferri, napisała Opowieści o tym, jak uratować planetę. Pod tym tytułem kryje się sześć poruszających historii, które za pomocą przygód zwierząt i dzieci, w przystępny dla najmłodszych sposób, prezentują poważne problemy, z jakimi zmaga się nasza planeta.

Poza barwnymi opowieściami, w książce nie zabrakło miejsca na przydatną wiedzę:

  • „Codziennie na Ziemi produkuje się 1,4 miliarda plastikowych butelek. To ilość, która wystarczyłaby do zakrycia połowy wieży Eiffla”.
  • „Policz do dziesięciu. Już? W tym czasie wycięto kawałek dżungli o wielkości dziesięciu boisk do piłki nożnej”.
  • „Plastikowe torebki są szkodliwe dla żółwi, ponieważ bardzo przypominają meduzy, ich ulubione jedzenie”.

Te i wiele innych pobudzających świadomość kwestii dotyczących flory i fauny naszej planety pojawiają się po każdej z historii z udziałem innego zwierzęcia. Po przedstawieniu tych faktów, autorzy przekazują „Dobre wieści!”, które nie pozostawiają czytelników bez nadziei na lepszą przyszłość. Przywołują liczne proekologiczne projekty, ustawy, deklaracje i działania przyczyniające się do poprawienia kondycji środowiska i proponują konkretne rozwiązania, które możemy wprowadzić do naszej codzienności.

Jak czytamy we wstępie do Opowieści o tym, jak uratować planetę – „Świadomość ekologiczna, tak jak inne cenne wartości, powinna być przekazywana nowym pokoleniom już od najmłodszych lat”. W taki sposób nauczymy nasze dzieci, oraz samych siebie, jak istotne jest dbanie o środowisko, szanowanie i chronienie go.

Autorką ilustracji jest Cris Ramos