facebook logo instagram logo
powrót

Dzienniczek snu

Dowiedz się, jak śpi twoje dziecko

Dzienniczek służy rejestrowaniu snu dziecka. Za pomocą różnych symboli notujesz w nim, o jakiej porze dziecko jest kładzione spać i ile czasu zasypia. Istnieje także możliwość zapisania tego, jak często dziecko budzi się w nocy i jak długo jest obudzone.

W dzienniczku znajduje się też dużo miejsca na twoje notatki dotyczące tego, co robiliście przed położeniem dziecka spać i jak przebiegło usypianie.

Większość rodziców spotyka się z sytuacją, w której ich dzieci mają problem z zaśnięciem. Wyzwania związane z długością snu dziecka często są powodem rodzinnych frustracji. Dzieciom może być trudno zasnąć z wielu różnych powodów. Przyczyną mogą być zmiany w harmonogramie dnia, na przykład różnice między weekendem a dniem powszednim, przejście z wakacji w rok szkolny albo gdy dziecko mieszka raz u jednego, raz u drugiego z rozwiedzionych rodziców.  

Dziecko może mieć też problemy z wyciszeniem się przed snem, bo zbyt dużo się dzieje w jego rodzinie, w przedszkolu albo w szkole.

Dlaczego powinienem wypełniać dzienniczek snu?

Dzięki dzienniczkowi snu możemy się dowiedzieć, jak śpi nasze dziecko. My, rodzice często się zastanawiamy, dlaczego nasze pociechy śpią lepiej lub gorzej. Zdarza się, że w swoich przypuszczeniach mamy rację, ale bez systematycznej obserwacji możemy nie dostrzec niektórych powtarzalnych wzorców. Dzienniczek snu okaże się bardzo pomocny w ich wychwyceniu.

Dzienniczek snu może też stanowić wsparcie w sytuacji, gdy próbujesz poprawić warunki snu dziecka. Dzięki systematycznym zapiskom łatwiej będzie ci zaobserwować wpływ różnych zmian na to, jak śpi twoje dziecko.

Jak używać dzienniczka snu?

Dzienniczek snu zazwyczaj powinno się wypełniać przez jeden albo dwa tygodnie, co pozwoli nam zorientować się w rytmie snu dziecka. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że dziecko śpi więcej albo mniej, niż się spodziewali. Może się na przykład okazać, że sen dziecka przez kilka dni w tygodniu przebiega bez absolutnie żadnych problemów, ale rodzice nie zwracają na to uwagi, bo bardziej skupiają się na dniach, w których wystąpiły trudności. W poszukiwaniu rozwiązań problemu najlepiej czerpać inspirację z dni, gdy wszystko idzie dobrze. Może się też okazać, że dziecku szczególnie trudno jest zasnąć o pewnych określonych porach dnia, co będzie wymagało wprowadzenia odpowiednich zmian.

Jak dużo snu potrzebuje moje dziecko?

Zapotrzebowanie na sen u dzieci zmienia się wraz z wiekiem i różni się w zależności od dnia. Poniżej możesz zapoznać się z wartościami przybliżonymi, ale pamiętaj, że pomiędzy dziećmi istnieją duże różnice. Jeśli dzieci rano są wyspane i wypoczęte, to znaczy, że śpią tyle, ile powinny.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat potrzebuje od dziesięciu do dwunastu godzin snu.

Dziecko w wieku od sześciu do trzynastu lat potrzebuje od dziewięciu do jedenastu godzin snu.

Dziecko w wieku od trzynastu do siedemnastu lat potrzebuje od ośmiu do dziesięciu godzin snu.

Czy moje dziecko ma problemy ze snem?

Poza różnicami w długości snu istnieją także różnice w tym, jak dużo czasu upływa, zanim zaśniemy. Nazywa się to czasem zasypiania. O normalnym czasie zasypiania mówimy wtedy, gdy zasypiamy w ciągu około trzydziestu minut od położenia się do łóżka. Na czas zasypiania mogą mieć jednak wpływ różne czynniki, takie jak zakłócenia w naszym otoczeniu, używanie ekranów przed snem albo wewnętrzny niepokój wywołany myślami bądź uczuciami. Niektóre dzieci cierpią na prawdziwe zaburzenia snu, za które między innymi może odpowiadać obniżony poziom produkcji melatoniny. Jeśli przez długi czas zaśnięcie zajmuje twojemu dziecku więcej niż pół godziny, najlepiej będzie porozmawiać o tym z lekarzem. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz zadbać o odpowiednią higienę snu, aby móc obliczyć właściwy czas zasypiania i ocenić jakość snu.

POBIERZ DZIENNICZEK SNU

Dżunglowy Dzienniczek snu

Dżunglowy Dzienniczek snu dla młodszych dzieci na 24 godziny