Premiera: 26.10.2022 r.
Wiek: 3+
Autorki: Anna Knakkergaard
Autorka ilustracji: Julie Dam
Tłumaczenie: Agata Lubowicka
Oprawa: twarda
Ilość stron: 80
Format: 210×210 mm
ISBN: 978-83-8252-189-4
Cena: 44,99 zł
WITAJ W DŻUNGLI PEŁNEJ SNÓW
Oto wyjątkowa książka o działaniu terapeutycznym zawierająca techniki relaksacyjne ułatwiające zasypianie.
W sześciu opowieściach dzieci towarzyszą zwierzątkom, które z różnych powodów nie mogą zasnąć.
Leniwiec za bardzo się martwi. Papuga za dużo mówi i wcale nie czuje się zmęczona. Tapir zjadł zbyt wiele i boli go brzuch. Wyjec ma gonitwę myśli. Mrówka nie czuje się bezpiecznie.
Dzięki tym opowieściom, dzieci:
Książka zawiera też praktyczne porady i informacje na temat snu oraz wskazówki, jak stworzyć odpowiednią atmosferę podczas głośnego czytania.
Bajki napisała terapeutka i lekarka Anna Knakkergaard, która ma ogromne doświadczenie z hipnozą kliniczną jako formą leczenia dzieci i młodzieży.
Hipnoza jest naturalnym stanem skupienia uwagi, gdy nasze otoczenie usuwa się w cień, a umysł jest bardziej podatny na zmiany. Dla większości osób jest to stan przyjemnego rozluźnienia.
Hipnoza może pomóc twojemu dziecku bardziej wczuć się w siebie i w swoje emocje. Stan pod wpływem hipnozy bardzo przypomina trening uważności albo medytację, ale w przeciwieństwie do treningu uważności hipnozę stosuje się do wprowadzania pożądanych i zasadnych zmian w naszym umyśle, podczas gdy w treningu uważności (bardzo upraszczając) przede wszystkim chodzi o zaakceptowanie „tego, co jest”.
Czy mogę używać technik z Dżungli Snów na co dzień?
Tak, Dżungla Snów opiera się na codziennych doświadczeniach, pomagając dziecku przepracować je i poradzić sobie z nimi. Na przykład może się zdarzyć, że twoje dziecko rozboli brzuch. Możecie wtedy porozmawiać o tym, w jaki sposób dziecko pomaga tapirowi Tymonowi pozbyć się bólu brzucha.
Czym jest hipnoza?
Hipnozę najlepiej zdefiniować jako stan skupienia uwagi, w którym ciało odpoczywa, a mózgowi łatwiej jest przetwarzać różne informacje. Znamy taki stan z medytacji. Doświadczamy go również, kiedy o czymś marzymy czy zagłębiamy się w dobrą lekturę. Znajdują się w nim też dzieci podczas zabawy, z której trzeba je niemalże „wybudzać”, żeby do nich dotarło, że na przykład powinny teraz usiąść przy stole.
Techniki hipnozy w Dżungli Snów
Opowieści z Dżungli Snów są oparte na różnych technikach hipnozy i relaksacji, które mają pomóc twojemu dziecku się wyciszyć i zasnąć w przyjemnym poczuciu bezpieczeństwa. Książka zawiera wiele powtórzeń, długich pauz i trzeba ją czytać w określony sposób. Pomyśl o tym, jak mówisz do dziecka, kiedy chcesz je uspokoić, bo na przykład jest mu przykro. „Kochanie… Wszystko będzie dobrze… Nic się nie stało… Już, już… Wszystko będzie dobrze…”.
Co mówią na ten temat badania?
Badania pokazują, że hipnoza może się przyczynić do lepszej jakości snu. Dotyczy to zarówno fazy snu, jego głębokości, liczby obudzeń, jak i poczucia, że się wyspaliśmy i jesteśmy wypoczęci.
Jak czytać książkę?
Książka zawiera wskazówki dla czytającego, bo żeby zadziałały uspokajające techniki hipnozy, ważne jest powolne czytanie. Gdy dojdziesz to wielokropka (…), zrób dłuższą pauzę. Każda opowieść rozpoczyna się od tego samego tekstu. Powtórzenia dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wpływają na nie uspokajająco. Jeśli chcesz przeczytać opowieść o kolejnym zwierzęcym dziecku, możesz pominąć początek i zacząć od akapitu znajdującego się pod poziomą linią z gwiazdek.
Ile jest rozdziałów?
Książka zawiera sześć rozdziałów o zwierzęcych dzieciach, którym z różnych powodów trudno jest zasnąć. Można je czytać po kolei albo każdy osobno. Dziecko dostaje instrukcje do wykonywania różnych uspokajających ćwiczeń hipnotycznych, które mają mu pomóc się wyciszyć i zasnąć w poczuciu bezpieczeństwa.
Czy moje dziecko powinno śledzić wzrokiem strony książki, kiedy mu czytam na dobranoc?
Zalecamy, żeby dziecko leżało w łóżku i zamknęło oczy, gdy samo ma na to ochotę. W historiach z Dżungli Snów dziecko kilkakrotnie jest zachęcane do zamknięcia oczu, żeby łatwiej mu było się rozluźnić i użyć wyobraźni. Zanim rozpoczniecie czytanie, możecie obejrzeć ilustracje z książki albo możesz pozwolić dziecku na śledzenie poszczególnych stron przez pierwszych kilka razy, kiedy będziesz mu czytać na głos. Dziecko potrafi tworzyć w wyobraźni własne obrazy, ale dopóki dany rozdział będzie dla niego nowy, obejrzenie ilustracji może okazać się pomocne.
Kto może czytać książkę na głos?
Mogą ją czytać wszyscy. Osoba czytająca musi jedynie pamiętać, żeby robić to powolnym i spokojnym głosem.
Czy dziecko powinno zasnąć, kiedy będziemy mu czytać?
Niektóre dzieci zasypiają, słuchając czytania Dżungli Snów, ale nie jest to celem samym w sobie. Opowieści z Dżungli Snów są po to, żeby pomóc dziecku uspokoić swoje działo i myśli, tak aby łatwiej było mu zasnąć. Ponadto mamy nadzieję, że czytanie książki może pomóc w stworzeniu spokojnych, przyjemnych rytuałów przedsennych.
Powinno się równocześnie czytać i prowadzić z dzieckiem interakcję?
Dżungla Snów to książka do czytania na głos, dzięki której twoje dziecko uczy się przepracowywać przeżycia z całego dnia i uspokajać za pomocą rozluźniających technik medytacyjnych i hipnotycznych. Proponujemy w niej różne formy interakcji, na przykład uspokajający dotyk i masaż, które warto połączyć z czytaniem. Jeśli dotyk będzie przeszkadzał dziecku albo jeśli będziemy czytać kilkorgu dzieciom naraz, można oczywiście zrezygnować z interakcji.
Czy opowieści z Dżungli Snów nadają się włącznie do czytania dziecku na dobranoc?
Nie, jak najbardziej możecie czytać Dżunglę Snów o innych porach dnia. Na przykład jeśli czujecie, że przydałoby się wam trochę rozluźnienia albo jeśli dziecko jest zdenerwowane bądź smutne i ma ochotę posłuchać znajomych historii. Ty i twoje dziecko możecie też wspaniale się zrelaksować, czytając opowieści podczas wykonywania spokojnych czynności, takich jak rysowanie albo układanie puzzli.
Jestem zachwycona, bo te historie akceptują i sygnalizują, że dzieciom może być trudno zasnąć, że nie ma w tym nic złego i że dziecko może potrzebować pomocy. Opowieści udzielają jej w sposób serdeczny i z uwzględnieniem potrzeb dziecka.
Przeczytanie jednej historii zajmuje od dwunastu do piętnastu minut. Może ona pomóc dziecku w przepracowaniu przeżyć z danego dnia i uspokoić je za pomocą technik medytacji i hipnozy.
Estetyczne, proste i rozpoznawalne ilustracje stworzyła architektka i ilustratorka Julie Dam. Także ona wykreowała resztę przemiłego świata z Dżungli Snów. Ilustracje inspirują do tworzenia nowych opowieści i dzięki temu możesz na zmianę czytać dziecku na dobranoc i prowadzić z nim rozmowę albo wykorzystać książkę do medytacji przed snem.
Aplikacja zawiera sześć uroczych historii. Można je odtworzyć z uspokajającym muzycznym podkładem albo bez. Jest to świetna aplikacja, bardzo łatwa w obsłudze, którą polecam bez zastrzeżeń – także na swoim polu zawodowym jako pielęgniarki i specjalistki od snu.
Świat Dżungli Snów jest uroczy i zabawny. Polecam książkę i aplikację dla dzieci powyżej czterech lat. Daję im sześć gwiazdek na sześć możliwych.
– Sine Ditlev Bihlet, søvnplejersken.dk
Od miesiąca czytamy Dżunglę snów naszemu 10-letniemu synkowi, bo miał problemy z zaśnięciem. Teraz już się tak nie martwi tym, czy uda mu się zasnąć i przestał się stresować koniecznością zaśnięcia. Z pewnością spowodował to nowy rytuał przedsenny polegający na czytaniu na głos Dżungli Snów. Wczoraj syn powiedział: „Nie rozumiem, dlaczego ta książka (Dżungla snów) nie jest lepiej znana”. Polecamy ją jak najgoręcej i dziękujemy za pomoc.
– Ane M. Buskov, specjalistka w zakresie neuropsychologii klinicznej
Bardzo lubimy czytać Dżunglę Snów, kiedy nadchodzi pora zasypiania. Rozpoznawalny tekst i elementy powtarzające się we wszystkich historiach działają jak doskonały rytuał, wywołujący poczucie bezpieczeństwa. Najlepsze w książce jest to, że czyta się ją w medytacyjny sposób. Dzięki niej cała się odprężam, co udziela się także mojemu synowi. Z Dżunglą Snów spędzamy razem wspaniałe chwile!
– Stine Gry Skov, mama 9-letniego Villuma
Dżungla Snów jest cudowną i piękną książką, której przyświeca dobry cel. W swojej pracy psychoterapeutki spotykam wiele dzieci, którym trudno jest zasnąć i wielu rodziców, którzy szukają inspiracji do tego, jak pomóc w tym dziecku. Dżungla Snów oferuje wspaniale skonstruowany, spokojny i medytacyjny świat. Książka zawiera także wskazówki albo podpowiedzi odnośnie do sposobu czytania: w którym miejscu robić pauzy, w którym czytać wolniej, itd. Opowieści są przemiłe i stwarzające poczucie bezpieczeństwa. Dla wielu dzieci to bardzo ważne, że czyta mu na dobranoc głos mamy albo taty, a nie jakiś nieznany lektor z aplikacji.
Liczne ilustracje także pomagają bezpiecznie posłać dziecko do krainy snów z zapamiętanymi w głowie pięknymi obrazami. Gorąco polecam tę książkę wszystkim rodzicom (albo dziadkom), którzy szukają dobrych, usypiających historii na dobranoc.
– Tine Basse Fisker, doktor psychologii pedagogicznej, kognitywna psychoterapeutka dla dzieci i młodzieży
Dżungla Snów to absolutnie fantastyczny świat stworzony z myślą o tym, aby zapewnić dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa. Pobudza wyobraźnię i przyczynia się do tego, że dziecko uczy się uspokajać i rozluźniać swoje ciało. Mój 4-letni syn uwielbia moment, gdy bąbelki przepływają przez całe jego ciało.
– Heidi Wickmann
Jest to naprawdę genialny pomysł, bo dziecko nieświadomie uczy się technik zasypiania. Jako rodzic masz możliwość mu pomóc wydostać się ze świata swoich myśli i wciągnąć je do świata, w którym przebywasz ty, i w którym razem używacie wyobraźni. Jest tu spokojnie i przyjemnie, a ty i twoje dziecko wzajemnie na siebie oddziałujecie.
Dżungla Snów jest absolutnie godna polecenia. Różni się ona od innych książek do czytania na głos, a przede wszystkim oferuje ona także czytającemu rodzicowi zrozumienie na przykład tego, jak ważny jest dla dziecka stały harmonogram dnia.
– Inge Jørgensen, autorka bloga Hverdagens baggård
Podarowałam ją swojemu wnuczkowi, który miał problemy z zaśnięciem. Przez ostatnie dwa wieczory udawało mu się zasnąć tuż po wysłuchaniu historii, więc mamy nadzieję, że wciąż tak będzie. Piękna książka. Serdecznie pozdrawiam, szczęśliwa babcia
– Dorte
Wspaniała i użyteczna książka, zawierająca mnóstwo konkretnych rad i ćwiczeń. Łatwa do wykorzystania, a także umożliwiająca wybór między poszczególnymi historiami, które można zmieniać z dnia na dzień.
– Mette Marie Nielsen, lekarka, mama 7-letniego Malthego
Głębokie oddychanie i odrobina magii pomagają pozbyć się różnym zwierzęcym dzieciom uczucia niepokoju, tak że na koniec wszystkie smacznie śpią. Czytający także czuje się całkiem rozluźniony po zakończonej lekturze, co dowodzi, że książka działa tak, jak powinna.
– recenzja z portalu Bogvægten, napisana przez Birte Strandby
Dżungla snów to historie ze świata dzieci, stworzone na ich warunkach, ale w połączeniu z rozległą profesjonalną wiedzą. Opowieści są przystępne w odbiorze – normalizują i akceptują reakcje dzieci kładących się spać i w prosty sposób pomagają im poradzić sobie z trudnymi myślami, emocjami, doznaniami cielesnymi. Dzięki tym historiom dzieci są w stanie same zapanować nad zbyt intensywnymi myślami tuż przed zaśnięciem. Książka zawiera przeurocze rysunki i ilustracje.
– Annette Walsted, psycholożka, mama 8-letniego Benjamina i 3-letniego Alexandra
Dżungla Snów to krótkie, przyjemne opowieści o zwierzęcych dzieciach, które starają się zasnąć. Historie świetnie się nadają do czytania na dobranoc i moi synowie słuchali ich z dużym spokojem. Powolne tempo idealnie pasuje na zakończenie dnia, kiedy to lepiej, żeby tuż przed zaśnięciem nie pojawiało się zbyt wiele pytań ani nowych myśli.
– Rikke Lund, doradczyni w sektorze publicznym, mama 7-letniego Atlasa i 4-letniego Saxo