Polecam książkę Stało się coś złego. Jak radzić sobie ze złymi wiadomościami. Zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą w niej wartościowe treści do wspólnych rozmów, inspirujące działania oraz podpowiedzi, co możemy zrobić, kiedy docierają do nas wiadomości wywołujące przerażenie, lęk lub bezradność.
Czasem nie wiemy, jak reagować na trudne sytuacje, które nas spotykają w życiu bądź docierają do nas za pośrednictwem mediów. Mogą to być informacje dotyczące katastrofy ekologicznej, wojen, łamania praw człowieka, które budzą w nas wiele emocji. Często zadajemy sobie liczne pytania: Czy mamy wpływ na tę sytuację? Co możemy zrobić? Jak możemy pomóc? A przede wszystkim, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje?
Bywa i tak, że przykre wiadomości wywołują w dziecku przerażenie i lęk przed tym, że ono także może doświadczyć czegoś podobnego. Autorka dr Dawn Huebner – z zawodu psycholożka kliniczna – podpowiada różne strategie uspokajania umysłu i samoregulacji emocji w takich sytuacjach.
Młody czytelnik odnajdzie w tej książce pomocne podpowiedzi, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, u kogo szukać wsparcia i jak reagować, by nie być obojętnym na krzywdę innych. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy dociera do nas coraz więcej trudnych informacji, ta pozycja w mojej ocenie jest bardzo ważna i potrzebna. Daje oparcie także rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, które często dla nas dorosłych są niezrozumiałe.
Anna Olczyk-Grabowska – pedagożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwójki dzieci. Prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych i konsultacje indywidualne dla rodziców. Wspiera dzieci i dorosłych w odkrywaniu swojego potencjału, budowaniu relacji opartej na szacunku, zrozumieniu potrzeb i empatii. Jest certyfikowaną trenerką Familylab Polska, szerzy wartości duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego Jespera Juula. Gorąca zwolenniczka podejścia rodzicielstwa przez zabawę L. Cohena. Ukończyła Arteterapię (terapię przez sztukę), Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA oraz I i II stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Obecnie w trakcie szkoły Psychoterapii Gestalt w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie.