facebook logo instagram logo
powrót

Dziecięca ciekawość

Recenzja Dominiki Słowikowskiej

Rozwój dziecka to niezwykle fascynujący obszar. Pierwsze lata życia maluchów są skupione mocno wokół motoryki, mowy, a także bardzo intensywnych emocji towarzyszących tym małym istotom każdego dnia. Na pewnym etapie pojawia się również temat ciała, które dzieci coraz bardziej zaczynają poznawać. Najczęściej łączy się to z etapem rozwojowym, który charakteryzuje się zadawaniem dziesiątek pytań na minutę😉 Ta dziecięca ciekawość jest oczywiście czymś naturalnym i pięknym, jednak nierzadko pytania, które słyszą rodzice, sprawiają im sporo trudności. Pewne odpowiedzi przychodzą z łatwością, inne – choć teoretycznie oczywiste – wymagają dłuższego zastanowienia się lub nawet poszukania odpowiedzi w książkach lub Internecie.

Taką pomocą edukacyjną jest chociażby książka Ciało człowieka. Przewodnik dla dzieci, które chcą poznać swoje ciało. Fantastyczna publikacja zawierająca mnóstwo faktów, ciekawostek (myślę, że niektóre z nich mogą być odkrywcze również dla rodziców😉), a także kolorowych i szczegółowych rysunków, dzięki którym dzieciom łatwiej jest wyobrazić sobie to, jak wygląda ciało, i to na poziomie różnych warstw. Informacje przekazywane dzieciom, które są dodatkowo zwizualizowane, zdecydowanie pomagają im w zrozumieniu i przyswajaniu wiedzy.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się przez doświadczenie. Sama rozmowa z małym człowiekiem jest ważna i potrzebna, jednak czynne uczestnictwo dziecka w procesie nauki przyniesie bardziej wymierne efekty. W jaki sposób zaangażować swoją pociechę? Chociażby poprzez wykonywanie ćwiczeń, takich jak labirynty, krzyżówki, wykreślanki czy praktyczne eksperymenty, a taką formę można znaleźć właśnie w Ciele człowieka. Tego typu zadania to dla dzieci również zabawa, dzięki której nauka będzie zwyczajnie przyjemna, a nie nudna i traktowana jak przymus.

Pierwsze lata życia dziecka to niezwykle ważny czas również ze względu na budowanie fundamentów relacji z naszą pociechą, a tu nic nie zastąpi wspólnie spędzanego czasu. Niestety dzisiejsza codzienność jest często biegiem, podczas którego odhaczamy tylko kolejne obowiązki, zarówno te domowe, jak i służbowe. W tym wszystkim bardzo często brakuje nam momentów zatrzymania, bycia tu i teraz z dzieckiem, porozmawiania z nim, odpowiedzenia wyczerpująco na istniejące pytania oraz wątpliwości. A czasami, nawet jeśli rodzice znajdą ten czas, to nie mają pomysłu na to, jak spędzić go z dzieckiem odpowiednio. Taka książka z różnymi zadaniami jest niezwykle wartościową formą spędzenia razem popołudnia. Przy każdym z ćwiczeń możemy się na chwilę zatrzymać i podyskutować, powyobrażać sobie różne rzeczy, a także się pośmiać. Nie mówiąc już o utrwalaniu czytania, które u 6–8-latków (a do takiej właśnie grupy wiekowej skierowane jest Ciało człowieka) jest już obecne i wtedy każda okazja do praktykowania jest na wagę złota.

Wszelkiego rodzaju zadania mają ogromny wpływ na kształtowanie się samooceny dziecka. Kiedy robi coś dobrze, np. trafia, zgaduje, łączy, wówczas stopniowo wzmacnia wiarę w swoje umiejętności, zaczyna być z siebie dumne, a także zmotywowane do dalszej nauki oraz działania. W procesie tym bardzo dużą rolę odgrywa dorosły, który będąc obok, wspiera dziecko, zachęcając odpowiednimi komunikatami oraz gestami. Pozostawiając kilkulatka samego, ryzykujemy zniechęcenie, osłabienie ufności we własną osobę i zdolności, a tego z pewnością nie chciałby żaden rodzic.

Niezwykle istotne jest, aby dziecko dostawało od rodziców odpowiedzi na pojawiające się w jego głowie pytania oraz wątpliwości. Dzięki temu ono będzie spokojniejsze, a i my będziemy pewni, że przekazana wiedza jest właściwa. Bardzo zachęcam do wspólnej edukacji, właśnie poprzez zabawę, wspólnie spędzany czas. Myślę, że dla obu stron będzie on rozwojowy i wartościowy.

Autorka: Dominika Słowikowska – psycholog, coach, edukatorka, inicjatorka bloga Pomogę Ci Mamo.