facebook logo instagram logo
powrót

Dr Dawn Huebner radzi

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

Drodzy Rodzice,

w świetle ostatnich trudnych wydarzeń pragniemy wyrazić naszą solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami i przekazać kilka słów od dr Dawn Huebner – autorki książki Stało się coś złego, psycholożki i psychoterapeutki:

Jest to trudny okres, pełen stresu i niepewności. Mam nadzieję, że znajdujecie sposoby, by o siebie zadbać. Podejrzewam, że jako rodzice w pierwszej kolejności skupiacie się na swoich dzieciach. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci część mózgu zwana ciałem migdałowatym jest zawsze przygotowana na potencjalne zagrożenie. Choć bardzo stara się zapewnić nam bezpieczeństwo, to nie zawsze potrafi prawidłowo rozpoznać faktyczne niebezpieczeństwo, co oznacza, że czasami odczuwamy strach, mimo że jesteśmy bezpieczni. Wszyscy możemy nauczyć się technik uspokajania i wyciszania. Już pięcioletnie dzieci są w stanie nauczyć się skupiać swoją uwagę na elementach zapewniających im poczucie nadziei i bezpieczeństwa. Ogromną siłę ma również postawa pomocnika – stanowi antidotum na poczucie bezradności i strachu. Rodzicu – poświęć czas na rozmowę z dziećmi o tym, co dzieje się na świecie, używając spokojnego, jasnego języka. Wskaż środki, które podejmujesz, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Naucz je technik uspokajania i, jeśli to tylko możliwe, zaangażuj je w rozmowy. Rysowanie obrazków, przekazywanie darów i wysyłanie dobrych myśli do potrzebujących – wszystko to pomaga dzieciom poczuć się bezpieczniej.

~ Dr Dawn Huebner

Mamy nadzieję, że rady od autorki pomogą Wam w rozmowach z Waszymi dziećmi. Wierzymy, że sugestie Dawn Huebner, w połączeniu z rodzicielskim doświadczeniem i miłością, sprawią, że dzieci poczują się bezpieczniej i spokojniej.

Pragniemy również zwrócić się do naszych najmłodszych czytelników i przekazać im kilka ważnych słów. Dr Dawn Huebner, przygotowała dla Was rady, które mogą pomóc w zrozumieniu, co teraz dzieje się na świecie i uspokojeniu lęku i strachu:

Na świecie dzieją się trudne rzeczy, niektóre daleko, inne blisko. Może to być przerażające. Jeśli odczuwasz strach, porozmawiaj z dorosłą osobą, która Cię kocha – pomoże Ci zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje i, co ważne, jakie środki są podejmowane, abyś czuł/a się bezpiecznie. Pamiętaj, że są też rzeczy, które można zrobić, aby poczuć się lepiej. Możemy nauczyć się technik uspokajania, aby nieco wyciszyć część mózgu, która sprawia, że odczuwamy strach; możemy nauczyć się rozpoznawać, czy rzeczywiście grozi nam niebezpieczeństwo, czy nie. Pomyśl o ludziach z Twojej rodziny, z Twojego miasta – z całego świata – którzy starają się zapewnić Ci bezpieczeństwo. Możesz również aktywnie uczestniczyć w pomocy, np. przekazując potrzebującym dzieciom ubrania, zabawki lub książki lub rysując obrazek, czy wysyłając komuś, kto jest smutny miłe myśli. Gdy stajesz się aktywnym pomocnikiem, dzieje się coś niesamowitego. Twój mózg i ciało zaczynają czuć się lepiej. Czujesz się silniejszy/a, bezpieczniejszy/a i szczęśliwszy/a. Pomagając, dołączasz do innych pomocników na całym świecie – zarówno dorosłych, jak i dzieci – którzy pracują nad tym, by było lepiej. Pomagasz uzdrowić świat.

– Dr Dawn Huebner

Pamiętaj, że strach jest naturalną reakcją. Warto jednak porozmawiać o nim np. z rodzicami lub dziadkami, dla których Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

💙💛