facebook logo instagram logo
powrót

Książki aktywnościowe

Dlaczego są ważne w rozwoju dziecka?

Książka aktywnościowa (ang. activity book) to nic innego jak zeszyt ćwiczeń z różnorodnymi zadaniami na określony temat. Najczęściej stworzone przez specjalistów w danej dziedzinie opatrzone są kolorowymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami.

W zależności od wieku dziecka może ono korzystać z activity booka samodzielnie lub w przypadku młodszych dzieci potrzebna może być pomoc rodziców lub opiekunów, którzy przeczytają lub wytłumaczą treść polecenia.

W zależności od tematyki poruszanej w książce zadania mogą być pisemne:

 • pisanie,
 • rysowanie,
 • rozwiązywanie krzyżówek i wykreślanek,
 • łączenie kropek i labirynty,

mogą to być ćwiczenia manualne:

 • prace plastyczne,
 • rękodzieło,
 • wycinanie,
 • drobne eksperymenty (do wykonania z pomocą rodziców),

lekkie ćwiczenia fizyczne:

 • gry i zabawy,
 • wykonanie pozycji relaksacyjnych,
 • oddychanie,

a także zabawy z użyciem wyobraźni, podczas których dzieci mogą puścić wodze fantazji.

Książki można podsunąć dziecku, które jest zainteresowane jakimś tematem, aby dzięki nim mogło pogłębić swoja wiedzę. Ćwiczenia można wdrażać w codzienność dzieci, by przemycić, jakiś sposób zachowania albo radzenia sobie z daną sytuacją. Activity booki to także świetne narzędzie edukacyjne (gotowe materiały dydaktyczne), które może być wykorzystywane przez nauczycieli, edukatorów a nawet psychologów.

Oto kilka przykładów książek aktywnościowych, dzięki którym dzieci mogą poznać swoje emocje, nauczyć sobie radzić w trudnych sytuacjach lub zgłębić wiedzę na temat budowy swojego ciała.

Ciało człowieka to zeszyt ćwiczeń, który pomoże dzieciom poznawać ludzkie ciało. Książka przekazuje ważną wiedzę o tym, jak działają ich organizmy. W związku z tym, że większość dzieci wykazuje naturalną ciekawość swojego ciała, my możemy wykorzystać ich zainteresowanie, tworząc podstawy pod to, by dzieci przez całe życie cieszyły się zdrowiem i pogodą ducha.

Kolejne rozdziały opisują inny układ organizmu i zawiera informacje o roli i znaczeniu każdego z nich, szczegółowe ilustracje i zabawne ciekawostki.

Dzieci uczą się lepiej, gdy przy okazji dobrze się bawią, dlatego w każdym rozdziale znajdują się zadania zaprojektowane tak, by maksymalizować ich zaangażowanie i przyspieszyć proces uczenia się.

Książka ta jest przeznaczona dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzieci w wieku przedszkolnym będą potrzebowały waszej pomocy dorosłych.

Inny przykład książek aktywnościowych to seria, która może pomóc dzieciom odnaleźć się w świecie emocji i uczuć, radzić sobie ze stresem czy wyrobić lepsze nawyki: Uczucia, Pozytywne zachowanie, Mindfulness w 10 minut.

Książki zawierają mnóstwo zabawnych ćwiczeń, które pomogą dzieciom lepiej zrozumieć siebie, a także bliskich. Specjalnie dobrane zadania pomogą także zauważyć, zrozumieć i przepracować swoje uczucia oraz dowiedzieć się, jak to, co dzieci czują, wpływa na ich codzienne życie, przyjaźnie i ciało. To prosta droga to tego, by dowiedziały się czegoś więcej o sobie i o ludziach z ich otoczenia.

Niektóre z ćwiczeń bardziej przypadną im do gustu, inne mniej – niech same zdecydują, czy któreś z nich chcą wykonać tylko raz, czy może regularnie powtarzać. Po ćwiczeniach dzieci z pewnością rozluźnią swoje ciała, uspokoją umysły, będą potrafiły spojrzeć na jakaś sytuację z dystansu lub łatwiej zasną w nocy.